Jdi na obsah Jdi na menu
 


IRON FIRE historie a současné dění

Úvod - 2009

Pro novinky sjeďte až dolu :-)

395271_10150663009890558_196017710557_12015545_1066768457_n.jpg Myslím, že si tato kapela zaslouží větší pozornost, než která je jí věnována. Proto bych o ní rád napsal pár řádků a potěší mě, když se vám zalíbí. A to jak mé články, tak i kapela.

Takže moji milí dánští Iron Fire... :-). Je to taková fajn banda. Stáli u znovuzrození heavy metalu po boku kapel jako např. Hammerfall, ale postupně se spíše přiblížili k power metalu. Bohužel již ale neslavili takový komerční úspěch jako jejich zmínění souputníci. Každopádně hrají dobrou muziku. Ta se vyznačuje originálním hlasem hlavního zpěváka a zajímavými nápady. Vznik kapely se jménem Iron Fire je cca rok 1997, ale už kolem roku 1995 měli něco odehráno pod jménem Misery, poté Decades Of Darkness. Martin Steen se dal dohromady s kytaristou Kristianem H.M. a dalšími dvěma přáteli Stevem Masonem a Tomem Mogensenem. Stylově se v té době pohybovali  na úrovni melodického death - black metalu. Martin ale tíhnul spíše k power - speed metalu a často také hráli hlavně covery od Manowar, Hammerfall a Rage. Postupně Martin přicházel s vlastními nápady a jméno si nakonec dali IRON FIRE (možná klišé, ale to přeci k heavy metalu patří :-) ). Hlavním tahounem a mozkem kapely byl a je právě Martin Steene.

Své první demo vydali někdy v roce 1998 u společnosti Noise records a stalo se úspěšným jak ve Skandinávii, tak v celé Evropě. Poté přišla první dvě alba (Thunderstorm  - 2000 a On The Edge - 2001).  Tyto dvě desky jsou klasickou ukázkou poctivého heavy-power metalu. Vynikají dobrými melodiemi, chytlavými refrény a pořádnou porcí úderných bicí. Vyloženě hitové je právě první album Thunderstorm, které úplně miluju. Je to jednoduchý hevík, ale skvělý! Na On the edge měla kapela dokonce tu čest, aby jim obal desky namaloval sám Andreas Marshall, který maloval např. pro Blind Guardian.

Ale potom bohužel v podstatě přerušili činnost. A to hlavně díky problémům s nahrávací společností. Noise records shledali, že pro ně není kapela už tolik zajímavá, dvě alba podle smlouvy vydala a neposkytla  již žádnou další podporu.

No, ale nakonec se vše vyřešilo a roku 2006 povstali Iron Fire z popela a konečně vydali novou desku s příznačným názvem Revenge (odplata, pomsta) ! A čekání stálo za to. IRON FIRE se vrátili s nevídanou sílou a energii. Řekl bych, že každá skladba na albu je hit. Od začátku do konce vás nenudí a drží ve střehu. Povedlo se skloubit skvělé melodie

Obrazek

a  zároveň sílu. Jsou zde různé změny tempa, přechody.... Martin pracuje výborně se svým hlasem, který je pro kapelu právě tak typický a střídá všechny možné polohy. Dále si užijete parádní sólíčka a i basové vyhrávky. A navíc je to koncepční dílo založené na docela zajímavém scifi příběhu - Sága o Caine, takže i to je další důkaz kvalit a potenciálu CD Revenge.

Bohužel ani Iron Fire se během své činnosti nevyhnuli četným rošádám v obsazení kapely - viz. níže. Hlavně v počátcích a kolem vydání prvních dvou desek. Takovým jádrem se po roce 2006 stala trojice Martin Steene, jako lídr kapely, basák Martin Lund a kytarista Kirk Backarah. Ostatní členové vždy na svých postech dlouho nevydržely. Konkrétní sestavy jsou popsány v diskografii.

V roce 2007 vydávají další album s názvem Blade Of Triumph. V podstatě stylově navazuje na Revenge. Kluci viděli, že měla Revenge úspěch, tak se drželi stejného receptu i nadále. Naštěstí se tato sázka povedla a přišli opět s dobrým materiálem a zároveň se tolik neopakují. Najdou se zde i silné a hitové songy. Přesto již tato deska nedosahuje takových kvalit jako její předchůdce. Revnege byla prostě pecka!

V únoru 2009 vyšlo další řadové album - To The Grave. Byl jsem plný očekávání a nemohl jsem se dočkat, až si ho poslechnu. Hlavně bych řekl, že kluci malinko přitvrdili a kytarové riffy jsou více power. Dále tu máme pár nových lehkých klávesových pozadí a také větší využití hrubšího zpěvu - growlingu, což dodává skladbám na pestrosti, i když se mi tento prvek ze začátku moc nezdál. Písně se drží stále stejného receptu, ale funguje to a To The Grave je hodně dobrá deska. Najdeme zde opět spoustu melodických motivů i tvrdších pasáží, kytarová sóla a zajímavé bassové pasáže. Přesto je vidět určité kolísání kapely, která hledá kudy se vydat. Povedený je jinak i obal desky, který se nese v tradičním duchu Iron Fire, i když bohužel již trochu omýlaném...

A takový mínus také vidím v refrénech. Ty jsou bohužel téměř všechny na stejné bázi. Myslím stejný styl psaní  - frázované střídání názvu skladby a dalšího verše. Celkově jsou si hodně podobné.... Je to docela škoda a desce to ubírá na lesku. Ale jinak jsem velice spokojen :-).

 Podívat se můžete také na oficiální web www.ironfire.dk nebo facebook   

Listopad 2011

 Po dlouhé pauze se opět vracím k těmto kovářům tvrdého kovu. Již vydali další desku z názvem Metalmorphosized (2010) a já si jí ani ještě nepustil, takže sám nevím, jaká je, ale pokusím se to co nejdříve napravit. Každopádně nás na ní čeká spusta účinkujících hostů. A kluci plánují již další novinku! Je vidět, že mají pořádně našlápnuto, tak snad kvantita neohrozí kvalitu.... Jo a jestli mi někdo vysvětlí nebo schopně přeloží název této desky, tak jsem zvědav a budu rád:-).  

Únor 2012

Metalmorphosized

Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych si pustil album s velice zvláštním názvem Metalmorphosized. Mezitím ovšem vydala kapela nyní v lednu další nové album Voyage Of The Damned! Zmíněná Metalmorphosized je vlastně mix staršího materiálu a také nového. Recenzi na ní si můžete přečíst zde.

Zatím se ale docela divím, že kapela nevydala třeba nějaké best of nebo live album. Myslím si, že by něco takového mohli už podniknout. Patnáct let existence je celkem slušné. Ale jestli chybí finance, čas nebo ten správný materiál...? Těžko říct. Na facebooku jsem četl něco o chystaném DVD, tak uvidíme.

Duben 212 - poprvé v ČR

Tak jsem se navíc dozvěděl o prvním vystoupení Iron Fire v České Republice !405851_10150535927084420_668939419_8625158_1779760372_n.jpg

Na tuto chvíli jsem dlouho čekal a říkal jsem si, jestli se někdy dočkám! Jednalo se koncert Dragons Of Real Metal konaný v Plzni KD Šeříková 14. dubna a samozřejmě jsem na něj musel vyrazit za každou cenu! Recenzi na něj najdete v samostatném článku. Před tím jsem i naposlouchával nejnovější počin Voyage Of The Damned, který zároveň můžu zhodnotit a recenzi na něj najdete také v samostatném článku.

 fest2012_spad.jpgja-a-martin_2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-mail od Martina Steena, kde zhodnotil koncert najdete zde.


Květen 2012 - Iron Fire na Youtube a webshop

Dále jsem také objevil nějaká oficiálních videa na youtube.com. Musím přiznat, že je ostuda, že jsem to zjistil až teď. Jak je vidět, tak tedy pěkně pokulhávám, ale chtěl bych to napravit.re.jpg

Jedná se o oficiální Iron Fire youtube profil IRONFIREMETALTV a najdete ho ZDE. Určitě stojí za podívání. Najdete tam různé záběry ze zákulisí, z natáčení apod. Videa jsou většinou natáčena Martinem, a pro správné fanoušky  jsou určitě zajímavá na shlédnutí!

Můžete se na nich dobře podívat, jak kapela pracuje na jednotlivých skladbách, jak vznikají a hlavně můžete studovat Martinův vokální projev, kdy je  krásně vidět jeho zvláštní a originální styl zpěvu. Podle mého se u toho docela natrápí, ale je to asi jen můj dojem....:-). Ale právě Martinův vokál je důležitým a osobitým prvkem pro Iron Fire, bez kterého by byly naprosto průměrní.

A co mě celkem překvapilo je také Martinův sólový projekt Nightmare Theatre. Netušil jsem, že má tolik hudebních zásob, tak to budu muset co nejdříve prozkoumat:-). Můžete se mrknout sami na facebooku ZDE. A již nějakou dobu také vede další kapelu Force Of Evil.

Iron Fire také nedávno otevřeli svůj oficiální webshop. Najdete zde CD s podpisy členů a dále plakát nebo trička. Ceny jsou hodně příznivé a platba jednoduchá - kartou přes PayPal. Na zkoušku jsem si objednal právě nové CD Voyage of the damned a zatím čekám, tak uvidíme. Už je to 14 dní...

IRON FIRE OFFICIAL WEBSHOP

Tak mi dorazil balíček od Martina Steena. Přišlo mi objednané CD s podpisy členů kapely a navíc jako omluva za zdržení tričko se vzkazem! Takže paráda. Moc mě to překvapilo a je vidět, že si Iron Fire fanoušků váží. Čekal jsem jinak cca tři týdny. Ale je vidět, že se na nákup v obchodě dá spolehnout.

Díky Martine!

kopie---p1040352.jpg

Na vkazu je napsáno: Hi Jan, sorry for the delay. Hope you can fit the t-shirt. Thanks for supporting. All the best Iron Fire.

Překlad: omluvám se za zpoždění. Doufám, že ti tričko bude. Díky za podboru. Vše nejlepší Iron Fire

 25.5. Oficiální video z Plzně!

Na IRONFIREMETALTV na youtube se objevilo video z Plzně o délce 30 minut. Obsahuje záběry před odletem do Prahy, poté návštěvu Plzně a samozřejmě i záběry z KD Šeříková. Ty jsou použity od jedné uživatelky na youtube, která je na něj už předtím umístila. Zvuk z konceru je špatný, ale přesto se jedná o cenný materiál. Celkově je fajn, že si kapela dělá takové záznamy a my tak můžeme trochu nahlédnout do prostředí plzeňské návštěvy IRON FIRE.

 Voyage Of The Damned druhým nejlepším albem roku 2012 na webu rateyourmusic.com !!!

 

Červenec 2012 Martin Steene neustále aktivní

Hlavní člen kapely Martin stále aktivně vytváří různé projekty a skládá novou muziku. Ovšem sólově. O jakémsi hororovém projektu Nightmare Theatre už jsem psal. A nyní se objevil na facebooku nový profil "Martin Steene fan legion". Najdete zde také jeho nové skladby. Jak je vidět, tak Martin má nápadů a tvořivosti ještě velkou zásobu, ale hlavně aby to neomezilo tvorbu Iron Fire :-).

599918_392558467465873_1016528926_n.jpg

 Říjen 2012 Jackal´s Eye, Iron Fire mají nový materiál

Jestli sledujete facebook kapely, tak jste si možná všimli příspěvku o kapele, kterou má na starosti opět Martin Steen. Má název Jackalś Eye a jedná se o poměrně slušný rock. Martin zřejmě neví, kam dřív skočit a ani jak uplatnit svojí fantazii, identitu.... Aspoň tak mi to přijde. Ale snad se mu podaří najít seba sama. Každopádně, jestli jsem dobře pochopil nové video o dění kapely, tak i u Iron Fire se nelení a pracuje se na novém materiálu!

 Leden 2013 nový vzhled oficiálního webu

news2.jpg

Tak se hlásím do nového roku 2013 s nějakými novými zprávami. Možná jste si všimli, že oficiální stránky kapely se, když už nic, tak aspoň změnili vzhledově. Řekněme, že nový design je docela povedený. Líbí se mi retro font pod titulním názvem kapely - jako na starých počítačích a vlevo v menu se po najetí myší písmo změní v jiné, a to zase v takový sci-fi font... Jinak nám kapela vzkazuje, že stále pracuje na novém materiálu a že máme být "na příjmu". Doufám, že se brzy něco nového objeví!

Leden 2014 - velká rošáda a blížící se nové album INFERNO !

Tak je opět rok pryč a u Iron Fire se dějí věci! Za prvé - z kapely odešel po osmi letech basista Martin Lund, a pak i bubeník Fritz Wagner, který byl s kapelou od roku 2009. Těžko říct, co se v kapele děje, oba uvádí osobní důvody. Každopádně se nám odchodem Lunda bohužel rozpadá dlouholeté a klasické jádro Steene - Lund - Backarach...

Ale pozitivní zpráva je, že se chystá vydání nové desky s názvem INFERNO, což zní velice lákavě! A samozřejmě nové téma bude kolem velkého díla Božská komedie, které napsal Dante Alighieri. Toto dílo je rozděleno do tří částí (Inferno, Purgatorio a Paradiso). A podle Martina Steena se jedná o nejtemnější a nejtvrdší desku v jejich historii!

2016 - 10 let od vydání Revenge

12804844_10154595603765558_8767189784448146679_n.jpg

Léto 2016 - nová deska na obzoru: již na podzim!

Dánští powermetalisté konečně přicházejí s novým materiálem. Lídr Martin Steene nejspíše zanechal prozatím svých soukromých aktivit (ku prospěchu IF) a v 16. září vychází nová deska. Původní Inferno se zřejmě uložilo někam do šuplíku, protože najednou tu máme obrat k zombiím! Prý se bude jednat o syrový power metal stylu z 90. let  Album má název  Among The Dead! Podle malé ukázky umístěné na facebooku kapely to nezní vůbec  špatně. Těšte se!!! Nabízí se i srovnání s Hammerfall, kteří udělali to samé. Že by se Steene inspiroval (či kopíroval)? Předpokládám, že to je jen náhoda...

Změna je ve složení kapely, kdy se na post bubeníka vrací Gunar Olsen, který hrál na první desce Thunderstorm.

Překvapivé je, kapela se rozhodla vydat limitovanou edici MC kazet, a to pouze 50 kopií! Již nyní je možnost jí objednat předem na eshopu https://shop.crimerecords.no/ jako i CD nebo vinyl. Kazetu mám již objednanou :-).

12662042_10154530990155558_3189299732801710734_n.jpg

Léto 2016 podruhé - co se stalo s Infernem

Zkusil jsem kontaktovat po dlouhé době Martina Steena a k mému překvapení odepsal (po druhém poslání stejné zprávy :-) ). Ptal jsem se ho, co se stalo s projektem Inferno. Podle Martina se jedná o symfonické album a tedy i časově a finančně náročné. A kapele chybí peníze. Takže potřebuje vydat album, aby něco vydělala. A další důvod je prý i ten, že na postu bubeníka je nově Gunar a Martin chtěl, aby měl "svou" úplnou desku, kde účinkuje.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Iron Fire

(kejml666, 21. 3. 2011 20:12)

Iron Fire je výborný powermetalová kapela, která by si u nás určitě zasloužila větší popularitu, i vzhledem k tomu jak je u nás powermetal populární