Jdi na obsah Jdi na menu
 


IRON FIRE první koncert v ČR - recenze z KD Šeříková 14.4.2012

15. 4. 2012

fest2012_spad.jpgV kulturním domě Šeříková v Plzni jsem ještě nikdy nebyl, tak jsem byl v očekávání jaké to zde bude. A hlavně jsem se nejvíce tešil na Iron Fire, kterých jsem velkým fanouškem. Poslouchám je již několik let a znám kompletní diskografii, a proto jsem na jejich prvním koncertu u nás nemohl chybět.

Po procházce historickou Plzní v slunečnou sobotu jsem přibližně v pět hodin jel s mojí manželkou koupit lístky do Šeříkovky. Našli jsme jí v pohodě, ovšem první dojem z této budovy byl celkem rozpačitý. Znám české poměry hudebních koncertů velmi dobře, ale tento pomník minulého režimu by opravdu zasluhoval rekonstrukci. Každopádně o vzhled nejde, atmosférabyla celkově dobrá ale přeci jen, jak musí tento kulturní dům působit na metalové hvězdy evropského, ne-li světového měřítka !?

Trošku zmatek byl i v české organizaci, kdy u vstupu neměli k dispozici kompletní seznam rezervací, ale to se záhy vyřešilo.

Zakoupili jsme lístky, nebo spíše jen dostali růžové pásky a jeli jsme se ještě podívat po Plzni, která se nám velice zalíbila. Nechci někoho urazit, ale byl jsem zde hlavně kvůli Iron Fire a neskrývám ani to, že ostatní kapely mě zase tolik nezajímaly a také se mi nechtělo čtyři hodiny čekat, až začnou právě tito vikingové metalu.

Na místo jsme se vrátili asi v devět hodin, kdy dohrávali němečtí Paragon. Na to, že jejich muziku vůbec neznám, mě celkem zaujali svým poctivým a klasickým heavy metalem. Co mě mile překvapilo, byl i dle mého názoru velice dobrý zvuk. A ani to celkově nebylo moc přeřvané, což oproti jiným akcím oceňuju.

Ovšem zklamala mě opravdu malá účast diváků. Sál byl poloprázdný a většina lidí byla spíše vedle v baru u výčepu...

p1040246.jpgKolem půl desáté již začali Iron Fire připravovat a ladit svojí aparaturu a já se nemohl dočkat, až je uvidím naživo. Mezitím párkrát  po sále úplně normálně proběhl Martin Steen. K mému údivu si ho ani vůbec nikdo nevšímal. I když taková ikona to opravdu u nás není, takže to je celkem logické...

V koutku s merchandise jsem si zakoupil tričko a také plakát, celkem za krásných 250Kč - první úlovek z tohoto koncertu. Samozřejmě jsem plánoval poté sehnat i podpisy.

Když byl zvuk k obrazu svému všech členů kapely, zhasla světla a ozvaly se první tóny intra z nové desky Voyage Of The Damned. Dlouho očekávaná chvíle nadešla!

Ale postupně jsem také začal zjišťovat, že Iron Fire valnou část publika vůbec nezajímají a "dav" se ani nezmohl na pořádný uvítací aplaus. Lidí se před pódiem  shromáždilo ještě méně, než na Paragon.

První song Taken vypálili kluci výborně. Zvuk byl opět hodně dobrý a všichni podávali skvělý výkon. Samozřejmě ve své třídě. Nová deska se mi dost líbí a opět překvapila zajímavými nápady, recenzi ještě poté přidám do rubriky recenze. V Plzni zněla také skvěle a její podání naživo se moc neodchylovalo od studiové verze, jako i  celý odehraný koncert, což považuju za plus.

Bohužel publikum nedávalo najevo vůbec žádné emoce, až na pár jedinců, a ani pokaždé skončené skladbě nesklidili kluci moc valné ovace. Bylo to celkem trapné a i na kapele bylo vidět, že tohle asi nečekala. Je znát, že Iron Fire u nás nemají ještě stále pořádnou fanouškovskou základnu a moc lidí je nezná. Martin se snažil s publikem nadmíru komunikovat, ale ani to moc nepomáhalo. Ale i já s mojí chabou angličtinou jsem popravdě zrovna pokaždé nepobral, co nám říká... Trochu zabralo, když na lidi ukázal nápis na kusu kartonu "Miluju vás, Plzeň".

Po skladbách z nové desky přišly na řadu i hity z výborného alba Revenge nebo Blade Of Triumph. Já osobně jsem si to moc užíval a snažil jsem se o záchranu před totálním fiaskem, ke kterému nebylo daleko... Při závěrečné Thunderstorm ze stejnojmené první desky se fanoušci ani nechytali na skandování slova "thunderstorm", což byla asi definitivní tečka za reputací České republiky. Nevím, jak tenhle koncert kapela hodnotila, na názor Martina Steena se mrkněte níže.

Poznámka - ještě jsem na profilu facebooku kapely našel příspěvek ke koncertu u nás a přiložených jedenáct fotek. V poznámce stálo: "Díky úžasní lidé v Plzni. Měli jsme skvělý víkend a doufám, že se brzy uvidíme".

No, takže tak....

Každopádně pro mne to byl zážitek a manželka jako můj doprovod byla velice ochotná a zvládla to na výbornou, protože tuhle muziku totiž moc neposlouchá. Představení trvalo asi hodinu a patnáct minut a bohužel bylo zkráceno z časových důvodů. Playlist byl následující, ale sám Martin Steen uvedl, že museli asi čtyři skladby vyřadit právě kvůli krátkému času.  Už ale přesně nevím, které skladby nezazněli... Tučně označené jsou ty, které tipuju já. Když by někdo věděl, napište mi.

Playlist:

379802_10150702298620558_196017710557_12186489_1798950020_n.jpg

Taken

Sloughter of souls

When the heroes fall

To the grave

Bridges will burn

Savage prophecy

Leviathan

Wings of reage

Kill for metal

Reborn to darkness

Voyage of the damned

March of the immortals

Prince of agony

Thunderstorm

Martin zpíval hodně dobře, i když sem tam trochu nedotáhl výšky, navíc byl celkem pod vlivem :-). Ostatní podávali podle mého klasický a poctivý výkon, vyzdvihnout musím  bubeníka a basistu.

Po skončení setu se mi povedlo dostat i do zákulísí a nasbírat pro mne cenné podpisy. Sehnal jsem ale bohužel jen tři.... Dále mám trsátko sympatického basisty Martina Lunda, který mi sám ukazoval prázdnou ledničku v jejich zázemí s jaksi nechápajícím výrazem a nějakým proslovem, který jsem nepřeložil... Ovšem nebylo si na co stěžovat. K dispozici měli mít dle slov pořadatele něco kolem 25 piv. Kluci byli opravdu už notně pod vlivem zlatého moku a ani si mě moc nevšímali. Pak se nám podařila ještě společná fotka přímo s Martinem Steenem, čehož si hodně cením!

A tím jsem uzavřel tento rozpačitý koncert. Vyrazili jsme na zpáteční cestu domů do Českých Budějovic, kterou navíc polovinu propršelo... Já jsem byl kromě mizivé účasti publika se vším velice spokojený a šel bych na ně znova. Bylo mi líto, že nedostali zaslouženou odměnu, ale co se dá dělat. Jsem každopádně rád, že jsem zde byl!

Po koncertu jsem napsal email přímo Martinovi a zeptal jsem se ho jak se mu líbilo první vystoupení u nás. Odpověď jsem popravdě moc nečekal, ale Martin přecijen po nějaké době odepsal. Měl jsem velkou radost, že se se mnou podělil o své zážitky. 

Ahoj Jane,
díky za Tvé e-maily, fotku a za podporu.

Možnost jet do Plzně poprvé byla ohromná, je vždycky fajn jet na nová místa a hrát pro nové lidi. Myslím si, že představení bylo fajn, ačkoli jsme měli na pódiu trochu mizerný zvuk a potýkali jsme se s tím, že jsme neslyšeli, co hrajeme. Ale vím, že to bylo také způsobené tím, že jsme neměli zvukovou zkoušku. Byly jsme to, čemu se říká "zapni a hraj", což NENÍ pro nás nová věc. A díky bohu za to :-).

Některé kapely hrály příliš dlouho a nějak se pokazil časový plán, tak jsme museli vystřihnout asi 4 písničky z našeho plánu. Ale to je zas celkem normální, když hrají více než 3 kapely za večer.

Kromě toho si myslím, že i když jsme měli malé publikum, tak jsme jej přijeli pobavit, lhostejno jakou reakci nám poskytne. A na konec si myslím, že si všichni dobře naší metalovou show užili. Taky je to tím, že milujeme naše fanoušky kedokoli. A i když je jich jen hrstka skalních příznivců, děláme vždy, co můžeme, aby představení bylo nezapomenutelné. A vím, že show v Plzni znamenala pro některé lidi mnoho včetně nás samotných.

Tak jako tak, byli jsme velmi potěšeni zkušeností v Česku a chceme se vrátit co nejdříve s delším programem, lépe připraveným.

Doufám, že jsem zodpověděl všechny otázky a znova děkujeme za přítomnost na koncertu, za recenzi a za čas a celkově o tvůj zájem.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Koncert KD Šeříková 14.4.2012

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář