Jdi na obsah Jdi na menu
 


Any Tour Necessary - PRAHA 15.4.2009

5. 5. 2009

Obrazek5. 5. 2009 Konečně jsem se dočkal a mohl vyrazit na koncert Hammerfall ! Lístek mám už někdy od prosince a pak už jsem jen čekal a čekal. Na HF jsem ještě nebyl, takže jsem byl natěšenej jak malej kluk. Vše se povedlo, na akci jsem byl a šťastně jí absolvoval a tady je popis.

Tak hlavně nechápu proč předtím pořadatelé koncert umístily do klubu Abaton, když i Folimanka mi připadala celkem malá.... (zato atmosféra velká). A takyže byla narvaná k prasknutí a vzduch skoro nedýchatelný.

Už bylo napsáno několik reportů a diskuzí a  ve většině se shodují v tom, že tenhle koncert byl pořádnej nářez a suprová akce. Já to jen potvrzuji. Na tohle jentak nezapomenu. A není to jen můj názor - se mnou tam byli  dva kamarádi a pocity mají stejné.

Měl jsem celkem dobré místo přímo v kotli a i výhled (s mojí menší postavou) byl dobrý.

První ze švédské trojky :-) přišli Bloodbound, kteří hrají takový průměrný heavy/power metal. Mají na kontě tři desky a nejsou tak špatní. Na koncertu byl ale ze začátku vyplej zvuk a nebylo skoro nic slyšet, což se po chvíli napravilo. Během celkového setu byl ale stejně zvuk nic moc a tento neduh trochu provázel i další dvě kapely. Atmosféra byla však dobrá a Bloodbound předehřáli publikum docela slušně.

Pravej nářez ale přišel v podání bandy Sabaton, jenž se u nás začíná masově prosazovat a nenechá zřejmě nikoho chladným. Jejich válečné písně ve šlapavém rytmu by dokázali zbořit celou Folimanku. Hodně jsem si zamiloval jejich novou desku Art of war, ze které zahráli většinu skladeb a naživo fungují skvěle! Kotel byl opravdu vynikající, i když jsem často marně lapal po čerstvém vzduchu..., a publikum s radostí poslouchalo výzvy Joacima a i reakce kapely samotné byly super. Joacim jen s údivem koukal na dav křičící "ještě jedno pivo" nebo "Sabaton" a sám tomu nemohl asi uvěřit.... Ani nemohl začít mluvit - lidi ho prostě nepustili ke slovu! Smutně jsme se loučili s touhel kapelou, ale určitě bude ještě příležitost je u nás vidět a myslím si, že už na samostatném koncertě, jenž by levou zadní utáhli.

 

Dá se trochu říci, že  bylo  vystoupení Sabaton bohužel  takto skvělé, neboť jsem byl po jejich setu už úplně odrovnanej a "vyskákanej" , což ubralo na intenzitě atmosféry při vystoupení hlavní hvězdy  večera Hammerfall. A myslím si, že i plno lidí kolem na tom bylo podobně. Kotel tedy už nebyl takový a  v závěru koncertu jsem byl už totálně vyčerpán, takže i moje reakce už nebyly tak velké a skvělé...

No, ale každopádně i přesto byla atmosféra parádní a dav tleskal a zpíval bez větších problémů. Ovšem energie, jenž panoval při Sabaton se hodně vytratila, to uznávám.

Hodně se mi líbila laserová show a vodní stěna, na kterou se "promítaly" různé obrazce, což působilo dost efektivně a nechyběly ani plameny. Kapela jinak hrála jak novou tvorbu, tak provařené hity jako např. Let the hammer fall nebo Renegade. Co se týče té nové tvorby, tak ta se ujala  pro živák dobře. Ještě pár let a jistě to budou klasické fláky na koncertech - to je aspoň mů názor. Nebo určitě v případě skladby Legion, kterou si lidi užívali stejně jako známé songy. Velice mě potěšilo zařazení nové instrumentálky Something the ages - jak už víte, tak mám pro instrumentální skladby slabost :-). Andre si dal i sólíčko na bubny a vesele si pohrával s davem. Čekal jsem jakou provede zase vylomeninu a tentokráte jen trochu poodhalil své pozadí :-).

Jinak výkony hudebníků bych ohodnotil velice dobře a nemám žádné výhrady - ono to v tom pekle bylo stejně tak trochu jedno. Prostě hráli suprověa všichni si to užívali a nějaké chyby zřejmě ani nevnímali :-)! Akorát ten zvuk nebyl úplně v pohodě. Občas to i "luplo" do beden. Ovšem i tento nedostatek byl malinký proti zážitku z tohoto koncertu.

I co se vokálu tíče bych řekl, že Joacim Cans je ve výborné formě a je vidět, že i naživo mu to zpívá dobře.

Zařazena byla i nová balada Between two worlds a nebylo to špatné. Lidi se na to docela chytli a přímo předemnou měl někdo zapálený zapalovač a ten snímala sblízka kamera s Joacimem v pozadí... Úplně si tenhle záběr dovedu představit v televizi a jak mi při tom běhá mráz po zádech. Fakt super. Pozn. : pokud to ještě nevíte, tak koncert byl natáčen pro nové DVD a prý na něm i vyjde. Bylo by to úžasné, kdyby bylo DVD Hammerfall Live in Prag :-)!

 

Po malé pauze na konci pak přišel přídavek v podobě Traiblazers, jejíž volba mě docela překvapila - a jsem za to rád, je to dobrá píseň, klasiky Let the hammer fall a úplně na závěr nesmrtelná hitovka Hearts on fire, kdy nemusel Joacim ani moc zpívat, neboť to za něj obstaralo samo publikum, ovšem již celekm slušně vyčerpané.... Nekecám, když řeknu, že podobnou žízeň a vyčerpání jsem snad ještě nezažil (ani na jiném koncertě).  Dal jsem do toho totiž všechno a snažil se to ce nejvíce užít. A zážitek skvělý a nezapomenutelný. Jako když přežijete výtěznou bitvu - sice vysílen, ale šťasten :-). A tohle byla velká bitva skvělých a nepřemožitelných templářů kovu!!

 Playlist:

SABATON:

01. Ghost Division

02. 40:1

03. Panzer Battalion

04. Cliffs Of Gallipoli

05. Attero Dominatus

06. The Price Of A Mile

07. Primo Victoria

08. Metal Machine / Metal Crue

 

 

HAMMERFALL:

01. Punish & Enslave

02. Crimson Thunder

03. Legion

04. Blood Bound

05. Renegade

06. Hallowed Be My Name

07. The Abyss

08. Last Man Standing

09. Heading The Call

10. Glory To The Brave

11. Something For The Ages

12. Any Means Necessary

13. Natural High

14. The Way Of The Warrior

15. Between Two Worlds

16. Riders Of The Storm

-----------------------------------

17. Trailblazers

18. Let the Hammer Fall

----------------------------------

19. Hearts On Fire

 

 

ObrazekNo a nakonec takový dodatek: když jsem přišli k hale (někdy v pět odpoledne), tak normálně u bočního vchodu stál Oskar a vyhříval se na sluníčku! Nemohl jsem tonu uvěřit, že je to on. Samozřejmě jsme k němu hned šli a dali se do hovoru (s naší všelijak skládanou angličtinou...). A také mám autogram plus tuto fotku - já jsem vlevo (Oskar i kámoš jsou velcí jak sloni a já takový malý chudáček ). Ještě jsme se zeptali jak je ve Švédsku (při odjezdu tam prý bylo pět stupňů) a potom odešel... Tohle bych ale fakt v životě nečekal -  že se osobně setkám s Oskarem Dronjakem!

A to ještě pak normálně přišel do hospody, kde jsme posedávali. Dával si s technikama nějaké jídlo a překvapilo mě, že bylo okolo plno fandů a nikdo třeba nepožádal o autogram nebo fotku. Prostě nic, jako by tam nebyl.... Zajímavé. Takže ve všech směrech jsem si tuhle akci užil. Pro mně osobně jako věrného fanouška velký zážitek!

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář