Jdi na obsah Jdi na menu
 


HammerFall

4. 5. 2009
ObrazekHammerfall jsou poměrně mladá kapela (vznik 1993), ale za tu dobu si vybudovala pevné místo ve světě heavy metalu. Je to švédská kapela a založil jí Oscar Dronjak. V té době heavy metal zrovna moc neletěl a právě Hammerfall přispěli k renesanci tohoto stylu. Hudbu HF, jako i dalších kapel, které vznikaly spolu s nimi bych ovšem nepovažoval za klasický heavy metal. Řekl bych, že se jedná spíše o heavy/speed/power metal. Ale dobře - média a ostatní prostě nazývají jejich styl heavy metal, tak to tak budu brát, ale z hudebního hlediska se to trochu liší. Nebo bych tomu dal třeba název Druhá vlna nového heavy metalu:-)))!
 

Každopádně hrají moc dobře a jejich hudbu mám hodně rád. Jsou to takový klasici. Drží se svého stylu a používají typické klišé – to je myšleno jen a jen pozitivně! Např. většina textů a celkově jedno hlavní téma jsou rytíři a boj dobra se zlem. Odráží se to také na obalech jejich desek, které jsou  tedy velice povedené a hlavní postavou je jakýsi bájný rytíř a ten se objevuje na každém novém obalu. Ten prošel za ty léta změnami a dnes je zněho parádní super rytíř :-)! 

Někomu může jejich hudba připadat směšná nebo neprogresivní, ale na to my fanouškové kašleme :-)! HF mejí prostě svůj dobrý recept a ten recept jim funguje.

Taky jsou jedna z mála kapel, která si udržela sestavu od roku 1997 až do roku 2007 pouze s jednou personální změnou - na postu bubeníka, kdy v roce 1999 vystřídal Anders Johansson Patrika Raflinga. Takže celkem 8 let stejná sestava! Bohužel minulý rok (2007) odešel baskytarista a letos i kytarista, což je velká škoda. Byli to mistři svého oboru a vytvářeli společnou chemii v kapele...
Naštěstí Hammerfall jedou dál a 20. února má vyjít nová deska s názvem No Sacriface, No Victory a následně se v rámci svého turné zastaví i u nás v Praze!

 

 

No jinak se zřejmě nejvíce proslavili deskou Renegade z roku 2000 a potom už to šlo jako po másle a z malé kapely se stala světová ikona. Většinou se ale lidem vybaví hit Hearts On Fire z alba Crimson Tunder (2002), které je zatím pravděpodobně nejúspěšnějším dílem kapely.
 

Dále mě na téhle bandě těší to, že od zmíněného alba Renegade mají na každém dalším jednu instrumentálku, což se už dnes moc nenosí. Jenže HF jsou v tomhle oboru mistry a tyto skladby mají hodně dobré a propracované. Např. parádní instrumentálky uměl napsat kytarista Stefan Elmgren.

Já bych i klidně bral, kdyby vydali čistě instrumentální desku!

No a celkově mají dobré skladby. Většinou se řídí dobrým rytmem, heavy riffováním a pěknými melodiemi s často vzletným a zpěvným refrénem. Občas někam zařadí klávesové dobarvení nebo španělku pro doplnění atmosféry. Na druhé straně si ale udržují svou tvrdost a důraz!

Tahle hudba je tedy příjemná na poslech a zároveň vynikající na koncerty a celkově na jakoukoli pařbu:-).

 

Co se skládání týče, tak největší podíl na autorství skladeb má zakladatel Oscar Dronjak, ale jinak je v nemalém měřítku prostor udělen všem členům kapely a myslím si, že jsou dobře sehraným týmem.

 

Současná sestava:

Oskar Dronjak - kytara

Joacim Cans - zpěv

Anders Johansson - bicí

Pontus Nordgren - kytara

Frederik Larsson - basa

 

Další informace najdete na webech, které se zabývají přímo touto skupinou - viz. Odkazy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

www.CervenaCerna.cz

(Lucie, 12. 4. 2013 12:13)

Hezký den. Letos koluje po internetu novinka z oblasti online výdělků, perfektní na jarní večery!! Já si takto přivydělávám již od ledna a fakt mě to nadchlo. Miliony z toho sice nejsou, ale dokud to jde, tak se mi hodí každá snadno vydělaná kačka. Čekujte Nadhled.Web2001.cz