Jdi na obsah Jdi na menu
 


Iron Maiden

16. 3. 2009

ObrazekIron Maiden je ikona světové hudby a heavy metalu. Dá se říci, že se vyšplhala mazi ty nejznámější interprety vůbec. Skoro každý, i když je neposlouchá, slyšel někdy o kapele Iron Maiden. Je to něco podobného jak když znáte např. Madonnu, ale vůbec třeba netušíte jakou hudbu skládá. Ale prostě jí znáte.

 

U IM je to tím, že se drží již od roku 1975, stále skládají vynikající alba, nikdy nezměnili svůj styl kvůli módě nebo se nezaprodali a jdou prostě svou vlastní cestou. Díky tomu mají rozměrnou základnu oddaných fanoušků, kteří na jejich koncert půjdou kdykoli. A to je podle mě jeden z hlavních důvodů, proč jsou tak úspěšní.

Kapelu založil basák Steve Harris a on je hlavním tahounem kapely. Také píše většinu skladeb. A také díky jeho přístupu zůstali IM tak stabilní celou tu dobu. Na prvním místě měl totiž vždy kapelu. Jakmile nějaký člen nemohl dát kapele 100% nasazení, tak byl prostě vyhozen. Samozřejmě vždy diplomaticky a klidnou cestou. Vždy musel každý člen kapely toto brát na zřetel a podle toho jednat. A tak se za čas ústálila sestava složená jen z tich opravdu vyvolených profesionálů.

 

Samozřejmě měli IM nějaká období krize, ať už tvůrčí nebo pesonální, ale vždy si dokázali poradit a tato období ustát. Jedno z takových bylo po obřím turné World Slavery Tour 85, kdy se kapela díky absolutnímu vyčerpání málem rozpadla.

Co se týče tich vyvoleních, tak po různých změnách se ustálila tato klasická sestava, ve které vznikala nejlepší alba skupiny :

Steve Harris - basa

Bruce Dickinson - zpěv

Adrian Smith - kytara

Dave Murray - kytara

Nicko McBrain - bicí

Po roce 1998, kdy se do kapely vrací Bruce Dickinson a s ním i Adrian Smith, patří do dnešní sestavy ještě třetí kytarista  Janick Gers.

Hudba samotná je velice originální, co se celkově stylu týče, a zakládá na melodiích a zpěvu ve  výškách.

Kapitolou samo pro sebe je kytarová hra. V podstatě je nejvíce složená z kytarových sól a ty jsou úplně úchvatná. Dominují celým skladbám a jsou jejich stavebním prvkem. Klasické riffování je spíše vedlejší a doprovodným prvkem.

A v neposlední ředě tu je Stevova basa. Co ten chlapík s ní dokáže, to je něco. Navíc na ní hraje velice osobitě a hned jí poznáte. Jsou to mohutné syrové údery na struny a v podstatě nikdy nepoužívá trsátko.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář