Jdi na obsah Jdi na menu
 


Megadeth

16. 3. 2009

ObrazekMegadeth (vznik 1983) byli v 80. letech jedni ze zástupců trash metalu. Časem si ovšem vybudovali svůj osobitý styl a čistý trash to ani není. Posunuli se spíše ke střednímu tempu a dobrým melodiím, takže to už není ta zběsilá muzika :-).

Kromě toho se po albu Youthanasia projevilo, že se kapela vydala spíše komerčnějším směrem.... Naštěstí se to po albu The world needs a hero změnilo a kapela přešla opět k tvrdší muzice.

Co se tíče hudby celkové, tak přednost dávají hlavně technické hře s různými přechody, úvodních předehrách apod. Zakládají si také na výrazné basové hře a kytarových sólech, která jsou úchvatná. Někdy se táhnou třetinou celé skladby! Prostě to není šlapavý epický metal, ale krásná souhra nástrojů. Jejich muzika mi učarovala a miluji jí. Je prostě radost to poslouchat. Řekl bych, že se ale k nim musí člověk dopracovat, dospět a pak teprve pozná to pravé kouzlo.

Megadeth jsou v podstatě jedním členem, a to zakladatelem, kytaristou,skladatelem a zpěvákem Davidem Mustainem. Je to velicé svébytná osobnost a málokdo s ním vydrží:-). Skoro na každé desce je jiná sestava... Ovšem neubírá to na náboji a jedinečnosti této kapely. Za klasickou se dnes považuje sestava jenž, zůstala nezměněna od roku1989 až do 1998 (Mustaine, Menza, Ellefson, Friedman - viz obrázek ve stejném pořadí).

Potom berte Mustainův zpěv s rezervou. Ani on sám se nepovažuje za zpěváka. Člověk si na to musí chvilku zvyknout....Má prostě zajímavý hlas, ale k Megadeth to už patří a jinak si to nedokážu ani představit.

Kapela se v podstatě už jednou rozpadla - po albu The world needs.... (2001). Mustaine si poranil ruku a nemohl hrát. Naštěstí se kluci v roce 2004 dali opět dohromady, což je moc dobře, neboť od té doby vydali dvě vynikající alba a jdou nekompromisně vpřed!

A potom nesmím zapomenout na jejich maskota - kostlivec Vic! Je s nimi od začátku a působí tak jakoby uklidněně (no, taky dejte kostře nějaký výraz, že....) a pohodově, aspoň pro mě. Bohužel ho v roce 1992 hudební společnost Capitol Records, pod kterou Megadeth byli, zakázala používat na obaly desek!! Taková blbost....  Objevil se aspoň v bookletech. Podobný případ u takhle velké kapely neznám. Trvalo to do roku 2001 (album TWNAH) než se Megadeth "vymanili" ze spárů labelu a mohli opět použít svého maskota... Tak hlavně, že je náš Vic zpět!!

Jenže aby toho nebylo málo tak potom to s kapelou bylo nahnuté a už to vypadalo na krach, jak se zmiňuji výše. Hlavně se Dave rozkmotřil s Davidem Ellefsonem až z toho byl i soud. Tahle událost mi přišla docela líto neboť Ellefsona mám hrozně rád a je to suprovej baskytarista. 

Po sklidnění situace naštěstí vychází v roce 2004 album The System Has Failed (systém selhal - příznačný název, že), které by už málem ani nevyšlo pod značkou Megadeth, ale jako Daveův sólový projekt. Deska je to parádní a jedna z mých nejoblíbenějších. Obsahuje parádní ostré a rychlé skladby a vynikajícími kytarovými sóly.

To už je Megadeth opět rozjetá mašina a vydává další skvělou desku United Abominations, která se ve Sparku dokonce stala deskou roku 2007 a řekl bych velice oprávněně. Byl jsem z ní hodně překvapený.

Další období je velice plodné a vychází další album, kritikou velice oceněné Endgame (2009). Je to docela pekelný nářez, pořádný trash. Mě přesto tak nedostala. Přijde mi trochu nudná.

Zato nádledující album Th1rt3n (13) z roku 2011 je už o něčem jiném. Kritice se tentokrát nelíbilo, ale za to mě ano. Je to zjaímavé.... Každopádně má skvělé nápady a nic na tom nekazí to, že dvě skladby jsou vytažené ze šuplíku někdy kolem desky Countdown... a Youthanasia a dále jedna, která měla byt a United... . Skladby se nesou spíše ve středním tempu, mají rockové prvky a zároveň pořádné trashové riffi a klasická sóla. A t se mi líbí. Skvělé je i to, že se ke kapele vrátil můj oblíbenec David Ellefson.

Nejnovější album Super Collider jsem ještě neslyšel, tak uvidíme. Kapela má velice tvůrčí období, ale hlavně, aby ne nezhoršila kvalita...

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář