Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dalekohled OLYMPUS DPS-I 8-16x40 Zoom Recenze

27. 12. 2011

Jelikož rád jezdím s manželkou na výlety a rádi pozorujem krajinu i objekty, rohodli jsme se pořídit nějaký dalekohled. Po dlouhém vybírání jsme zvolili tento.

25ae8d26ff03738e012b4e16e85f32b7.jpg

Nikdy bych ale neřekl, že výběr toho pravého dalekohledu může být někdy tak obtížné. Obzvláště, když chcete od každého něco a za rozumnou cenu. V podstatě je každý váš požadavek na úkor jiného požadavku, takže člověk musí skloubit všechny tyto aspekty do jednoho a vybrat vhodný přístroj.

 

 

 

Na trhu je naštěstí dalekohledů velký výběr, i když to je někdy  bohužel spíše mínus:-).

Velice známá je určitě japonská značka Nikon, vyrábějící kvalitní, vzhledově povedené a cenově zajímavé  dalekohledy. Nebo např. německé značky Bresser, Eschenbach nabízejí slušné výrobky. Dále  vyrábí kvalitní dalekohledy Pentax, Fomei nebo i americký Bushnell. No a samozřejmě i komerčně úspěšná a veřejně známá japonská firma Olympus. Vyznačuje se hlavně výrobou fotoaparátů a také mikroskopů. Ale i v oboru dalekohledů patří k ověřeným značkám. Její dalekohledy se vyznačují kvalitou, příjemným vzhledem, slušným zpracování a příznivou cenou (u základních modelů). Ovšem zase nenabízí takové vybavení a technologie, jako u jiných značek a celkově mají menší výběr.

Dalekohled jsme chtěli na občasné výlety, nejčastěji autem. Nejvíce k pozorování krajiny z rozhleden, věží, hradů, apod. Takže kompakty a roof (lineární nebo také střechové) dalekohledy jsem vynechal, i když jsem o nich chvíli také uvažoval. Jelikož budeme vozit dalekohled autem, nebyla podstatná tolik váha, ale i tak jsem ho nechtěl moc velký a těžký. A nakonec jsme si určili další požadavek, a to zoom. Většina odborníků ho nedoporučuje, ale mi jsme ho chtěli z toho důvodu, že chceme sledovat jak celkový pohled na krajinu, tak i detaily, a zoom proto využijeme. 

Nikon vs. Olympus

Požadavkem zoomu se výběr o velký kus zúžil, neboť zoomových dalekohledů na trhu tolik není... Nakonec jsem se rozhodoval mezi léty ověřenou klasikou Nikonem řady Action 10-22x50 a právě tímto Olympusem 8-16x40. U Nikonu se mi líbil design, zpracování a že má vícenásobné antireflexní vrstvy čoček. Proti zase hrála celkem velká váha a větší rozměry a také pro nás zřejmě moc nevyužitelné parametry zvětšení  50x10-22. Přiblížení 22x je sice bombastické, a objektivy 50 mm nabízejí dobrou světelnost, ale myslivec nejsem a tak velké zvětšení už těžko udržíte bez stativu, aby se vám obraz netřásl.

U Olympusu se mi velice zamlouvala jeho poměrně univerzální velikost. Průměr čoček 40 mm je ideální (u 35 mm je to už horší se světelností) a tím pádem i váha a rozměry tohoto dalekohledu mně hodně přitahovaly. Zvětšení 8-16x se mi jevilo jako úplně dostačující. Líbil se mi také moderní a elegantní vzhled. Např. zelené, vojenské nebo tvarově nenápadné dalekohledy se mi vůbec nelíbí. Ale to je jen můj osobní názor. A samozřejmě i hodně zajímá cena pohybující se kolem 2000 Kč.

Bohužel zase postrádá vícenásobné antireflexní vrstvy objektivů.

Nakonec tedy padla volba na Olympus a zatím jsme úplně spokojení.

Váha je tak akorát. Po delší době pozorování bolí i tak ruce. U těžšího dalekohledu by to bylo ještě horší. Ostřící kolečko má ideální tuhost. Jen při velkém zvětšení se hůře doostřuje. Kolečko je pak hodně citlivé... Páčka zoomu jde lehce a nezadrhává se. Mohla by možná mít lepší provedení, ale jinak spokojenost. Zvětšení 16x je opravdu úplně postačující. Krásně si přiblížíte detaily na budovách, ptáky, aj. a ještě se tolik netřese obraz. I světelnost je ještě dobrá, i když zhoršení je samozřejmě znát (6,3). Zvětšení 8x má světelnost výbornou (25) a můžete krásně sledovat krajinu, kopce, lesy.... Možnost zoomování si opravdu užíváme. Obraz je ostrý, po obvodu lehce v úzkém kruhu rozostřený, což je běžné, pokud dalekohled nemá asférické čočky. A ty bohužel přístroje se zoomem nemají (ani u Nikonu).

Je škoda absence vícenásobných antireflexních vrstev objektivů. Má jenom základní a navíc UV ochranu. Dalekohled by tím získal na atraktivnosti. Ale hlavně by měl jasnější a ostřejší obraz. Bohužel tuto úpravu poskytuje až vyšší řada (ovšem už bez zoomového zastoupení). Ale pro naše účely je obrazový výkon dalekohledu úplně dostačující.

Povrchové gumování je povedené, tvarově také nemám výtek, padne do ruky dobře. Menší mínus je, že nastavení osové vzdálenosti okulárů má celkem malé rozpětí, a to 60-70 mm. Mohlo by být klidně  55-70mm pro toho, kdo má oči hodně u sebe nebo pro děti... Nikon nabízí přecijen lepších 56-72 mm.

Celkově by se dalo říci, že Nikon bude asi určitě lepší. Ovšem pro naše účely se hodí protě víc Olympus.  

Parametry a specifikace Olympusu:

Typ:
Porro-prism (binokulární)

Zvětšení:
8 - 16x

Průměr objektivu:
40 mm

Úhel zorného pole:
5 – 3,4° (reálný)
40,0 – 54,4° (zdánlivý)

Šířka zorného pole ve vzdálenosti 1000m:
87 - 59 m

Relativní světelnost:
25 – 6,3

Nastavení osové vzdálenosti okulárů:
60 – 70 mm

Nejkratší zaostřovací vzdálenost:
10 m

Nastavení osové vzdálenosti okulárů:
10 - 12 mm

Rozsah dioptrické korekce:
Více než ±1 m-1

Ostatní údaje:
Uspořádání objektivu: 6 členů ve 4 skupinách
Standardní dalekohled
Širokoúhlé zorné pole
Pozorování prostřednictvím transfokátoru
Vysoce kvalitní optika
Velký průměr výstupní pupily
Snadná manipulace
Ochranné vrstvy: guma

Ochrané vrstvy objektivů: základní a proti UV paprskům

Obsah balení:
Pouzdro
Řemínek
Krytky objektivu

Rozměry:
182 x 152 x 58 mm

Hmotnost:
790 g

Jako další podobné typy mohu uvést dalekohled Fomei 15-21x40. Ten nabízí i antireflexní vrstvy a velkou světelnost a také větší zoom. Vzhledově se mi ovšem nelíbil. Nebo je potom zajímavý Bushnell stejných parametrů 15-21x40. Ten má patentované středové ostření kolébkou. Je to takové zvláštní a originální řešení. A nebo můžete zvolit stejného výrobce, ale model roof 8-16x40. O výrobcích Bushnell ale v ČR panuje špatná pověst, to je dnes už dávno pryč. Tato značka se řadí k předním výrobcům dalekohledů.

Olympus podruhé

Ještě doplňuji tento článek po dalších zkušenostech, kdy jsem měl možnost dalekohled více vyzkoušet: zatím se velice osvědčil a pozorování s ním je bez problémů. Zoom využívám opravdu často a jsem s ním spokojen. Buď si prohlédnu celý obzor anebo přiblížím budovy nebo vybrané úseky. Velice proto doporučuji! Baví nás to. Jediný malý nedostatek je, že při velkém zvětšení se hůře zaostřuje, respektive ostřící kolečko reaguje velice citlivě. Ale to je zřejmě klasický jev při větším přiblížení.

PRO:

  • Zoom je praktická a atraktivní funkce, sice trochu na úkor kvality obrazu.
  • Celkové zacházení s dalekohledem.
  • Optika, ostrý obraz
  • UV ochrana
  • Design, zpracování

PROTI:

  • Nemá vícenásobné antireflexní vrstvy
  • Velký oční rozestup - mohl by být nastavitelný i na méně (např. 55)
  • Nemá široký popruh na krk
 

Náhledy fotografií ze složky Dalekohled Olympus

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zájem o koupi dalekohledu

(Jindřich Kašpar jindrichkaspar@seznam.cz, 23. 11. 2016 20:07)

Dobrý den, vážení, mám zájem o koupi dalekohledu, ideální parametry 12x40 a podobné, upřednostňuji dalekohled ruské výroby. Chci ho použít při cestách do přírody, k pozorování zvěře, měsíce a hvězd. Můžete tento dalekohled doporučit a jaká by byla jeho cena? Děkuji za odpověď. Kašpar