Jdi na obsah Jdi na menu
 


Opěvnění Českých Budějovic

8. 5. 2012

bez-nazvu.pngNe náhodou má kdysi královské město ve svém znaku právě hradby se třemi věžičkami. Dřívě totiž bylo celé obehnáno uzavřeným hradebním systém skládajícím se z hlavní hradby, vnější hrady a dále tento systém doplňovaly nezbytné brány, chránící přístupové cesty do města a také mnoho bašt a věží, sloužící především k aktivní obraně.

Hradby se začaly budovat po založení města českým králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1265. Ale než vytvořili úplný a obranyschopný celek, trvalo to několik desítek let a řekněme, že na přelomu 13. a 14. století bylo město již úplně uzavřeno a plně bojeschopné.

Do dneška se bohužel dochoval jen zlomek celého systému, neboť během konce 18. a hlavně během 19. století došlo k rozprodávání a masivnímu bourání jak hradebních zdi, tak bran, parkánů a bašt. Důvodem byl nezadržitelný rozvoj města a také finanční zátěž města vznikající neustálým opravováním chátrajícího systému, který navíc již nebyl třeba. Ale díky tomu České Budějovice přišly o významnou památku a historický půvab středověké pevnosti.

Dnes je pouze malá část hradebního systému dochována, nejvíce na západní straně města u sokolského ostrova, kde neproběhla pro hradby zničující expanze města. Pojďme si udělat takovou malou, ale zato krásnou procházku kolem dochovaných zbytků opevnění:

Prvním objektem je veřejnosti přístupná a velice působivá čtverhranná věž Spylhabl, nebo-li Železná panna. Dále na ní navazuje pás hradební zdi, za kterou je biskupská zahrada a v té se nachází půlkruhová bašta Otakarka, jenž zůstala krásně zachovalá. Bohužel je běžně nepřístupná a i při otevření zahrady jí můžete obdivovat pouze zvenku. Pás hradební zdi byl na podzim 2012 zrekonsrtuován a uveden do původní podoby se škrábanou omítkou. 

Dále následuje Solná branka, která je bohužel přestavěna v klasicistním stylu a umožňuje průchod od hlavního náměstí právě na Sokolský ostrov. Je také nechvalně známá pod názvem "pochcaná díra". Asi nemusím blíže vysvětlovat jak k tomuto názvu, temný a krytý průchod přišel....

Procházkou po nábřeží Malše pokračujeme až ke gymnáziu Česká, ke kterému přiléhá kruhová bašta, která krásně vystupuje před zraky turistů. Je jakoby přilnutá k tělesu gymnázia. Nijak významně neviniká, dokonce má běžné prosklené špaletové okno.

A pak už se dostáváme ke klášteru dominikánů Obětování Panny Marie, založeného stejně jako město v roce 1265. Samotný komplex kláštera s okolím je asi necenějším místem Budějovic. Jak z hlediska historického, tak svým kouzlem. Nás ale zajímá z nábřeží dobře viditelná polygonální bašta, která si zachovala svůj původní vzhled. U Bašty jsou boží muka a dvě lípy se zvláštním kmenem, rostoucím "do strany". Prý zde působí nějaká energie, která růst stromu odklonila...

Pokračování doplním.....Fotografie jsou ve FOTOALBU ZDE

o67.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krásně zobrazené opěvněné bastionového typu (do hvězdice). Vpravo u soutoku Malše a Vltavy je Krumlovský rybník, dnes je v jeho místech park Háječek a letní kino.

Přemysl Otakar II. je celkově mou oblíbenou osobností. Za jeho vlády rozkvetly české země nevídaným způsobem. Otakar také získal dalších několik území a zakládal spousty měst. Stal se mocným a uznávaným panovníkem a České království budilo v tehdejší Evropě respekt. To ho bohužel pak stálo i život. V bitvě na Moravském poli v roce 1278 prohrál a zemřel se svým rivalem římským císařem Rudolfem Habsburským a pro Čechy to byla jedna z nejtěžších porážek všech dob.

   image39.jpgpremysl2gelnhausen.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Opevnění Českých Budějovic, klášter